szponzorált tartalom

2021.05.28. 15:15

Csapatépítő home office-ból! Mit lehet és mit nem az online térben?

2020 elején bombaként robbant a koronavírus, amely teljes egészében átrendezte az életünket. A vírus elleni védekezés legfontosabb pontja a személyes találkozások számának csökkentése volt, ezért nagyon sok munkáltató a home office mellett döntött. Ugyan ez a fajta munkavégzés nem volt ismeretlen, korábban nem volt ennyire elterjedt Magyarországon, emiatt szinte egyik pillanatról a másikra kellett átállni a távmunkára.

Woman having video chat with colleagues at table outdoors, closeup. Team work

Fotó: akcongress.com

Sok cégnél ez az átállás annyira sikeres volt, hogy megmarad a home office, és a munkatársak továbbra is dolgozhatnak otthonról, hiszen bebizonyosodott, hogy sokan hatékonyabbak így. Ugyancsak a home office előnye, hogy kényelmes és rugalmas, és a digitális fejlődésnek köszönhetően ma már szinte bármi megoldható online: meetingek, webkonferenciák, előadások, tárgyalások.

Ugyanakkor van valami, amit a home office nem képes pótolni: a személyes jelenlét. A csapatkohéziót nem könnyű pusztán online fenntartani, azonban nem lehetetlen. Erre hozunk ma tippeket és ötleteket.

Megvalósulhat az online térben a csapatépítés?

Ha egyszerűen szeretnénk erre a kérdésre válaszolni, akkor azt mondjuk, hogy igen és meg is kell, hogy valósuljon. A home office-ra történő kényszerű átállás annak ellenére, hogy számtalan pozitívuma van, sok nehézséget is okozott. Még a legösszeszokottabb csapat is megsínyli, hiszen meg kell küzdeni az online kommunikációval, a munka és a magánélet összemosódásával, arról nem is beszélve, hogy sokkal egyszerűbb összetartani és motiválni egy munkahelyi közösséget személyesen, mint online, de nem lehetetlen.

Erre vezetőként figyelni is kell, ugyanis a távmunka rányomhatja a bélyegét a kollégák hangulatára: hiányzik az interakció, otthon nem szól az emberhez senki, nem kérdezi meg senki, hogy van a gyerek, vagy, hogy mit főztél a hétvégén és nincs kivel kávézni ebéd után. Ez pedig könnyen vezet izolációhoz és elmagányosodáshoz, vagy ingerültséghez, ami már a hatékonyságot és a munkavégzést is negatívan befolyásolja.

Annak érdekében, hogy ezt elkerüljétek, időt kell szánni a csapatépítésre, amit ma már online is megvalósíthattok. Számos cég látta meg ebben a lehetőséget, és kínálnak olyan, az online térbe átültetett programokat és játékokat, ami újra összehozza a kollégákat, de mi magunk is kitalálhatunk ilyeneket. Az online csapatépítő célja, hogy kiszakítsa a munkatársakat az egyhangúságból, ezért érdemes hetente 1-2 órában sort keríteni rá.

Az online csapatépítő hangulatát azonban nem szabad a normál csapatépítéshez hasonlítani, hiszen a személyes jelenlétet, az „együtt vagyunk” érzést nem tudja pótolni, és ez nem is feladata. Az online csapatépítés elsődleges feladata az, hogy oldja a hangulatot, és kialakítsa a bizalmi légkört ilyen formában is.

Csapatépítő vacsora online

A szokásos éves céges bulik is mind elmaradtak, azonban nem kell teljesen lemondani róla. A különböző internetes platformoknak köszönhetően egyszerre akár húszan-harmincan, vagy még többen be tudtok kapcsolódni egy jó hangulatú „buliba”. Megvacsorázhattok együtt, és egy finom bor társaságában szinte ugyanúgy elbeszélgethettek, mint személyesen.

Online szabadulószoba

Gondoltad volna, hogy akár már a szabadulószobás játék is kivitelezhető online? A szabadulószoba offline változata is igen népszerű csapatépítő, nincs ez másként az online változattal sem. Ebben az esetben a valóságban is létező szobából kell kijutni úgy, hogy a játékosok nem, csupán a játékmester van ott a helyszínen. Őt irányítva kell a feladványokat megoldani, és a végén kiszabadulni a szobából.

Kvízek és társasjátékok

Nem feltétlenül kell azonban szabadulószoba ahhoz, hogy együtt játsszatok. A különböző kvízek és társasjátékok ugyancsak megvalósíthatók online formában. Remek kikapcsolódás lehet például egy céges Activity, amit nehezíthettek azzal, hogy kizárólag a szakmátokhoz kapcsolódó szavakat kell körbeírni, lerajzolni vagy elmutogatni.

Remek online program a KAHOOT, amibe ti magatok jelölhettek ki játékmestert, aki előzetesen kérdéseket és válasz lehetőségeket ad meg. Jópofa például csak a cég dolgairól csekkolni egymás tudását. Ha elkészült a kvíz, mindenki a saját telefonjáról vagy laptopjáról tud játszani, végig látható a rangsor, a gyűjtött pontok, végül pedig a trófeák is. Igazán izgalmas és szórakoztató lehetőség!

Ugyancsak jó móka lehet, és közelebb hozza a társaságot, ha például mindenki megmutatja az otthoni munkaállomását. Az persze nagyon fontos – és nem csupán ebben az esetben, hanem az összes többi játékot illetően -, hogy ez önkéntes legyen. Ellenkező esetben a munkatársak feszélyezve érezhetik magukat, és a csapatépítés nem ér célt.

Add ki magadból!

A legegyszerűbb csapatépítés pedig az, ha csak megkérdezitek egymástól, hogy hogy van a másik. Akár napközben is összejöhettek 20-30 percre, hogy mindenki kibeszélhesse magából, ami épp zavarja vagy rossz neki. Bent az irodában ez annyira természetes, hogy fel sem tűnik, azonban home office-ban rettentően tud hiányozni.

A vírus átalakította a szokásainkat, és nem kerülte el a munka világát is. Nagyon sok cég áttért a home office-ra, ami ugyan kényelmes, de hiányzik belőle az a plusz, amit a munkatársak tudnak egymásnak adni. Kevés inger éri az embert, nincsenek interakciók, ezért muszáj időt szakítani a csapatépítésre az online térben is. Bár az online csapatépítő nem pótolja a személyes találkozók hangulatát, mégis jól esik kiszakadni a munkából 1-2 óra erejéig. Az enyhítéseknek köszönhetően pedig lassan visszatérhetünk a megszokott életünkhöz, és végre újra találkozhatunk!

(PR cikk)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában