videóval

2021.02.20. 07:30

A lélek képei: Pelei Katalin munkáit már a nagyérdemű is megcsodálhatja

A pandémia időszakában eddig leggyakrabban kirakattárlatok formájában hódolhattunk a képzőművészetnek, Pelei Katalin azonban nemrég videótárlaton mutatta be 2018-ban összeállított, új munkákkal kiegészített Lélek-hatás című kiállítását.

Debrecenben legutóbb a Modem adott otthont Pelei Katalin tárlatának | Fotó: Pelei Katalin-archív

Fotó: Pelei Katalin-archív

A debreceni grafikusművész a Naplónak beszélt mérföldkövekről, rajzokról és arról, mihez kezdhet az ember egy grafitdarabbal világjárvány idején.

Pelei Katalin kisgyermekkora óta a művészetnek él, tanulmányait is ennek szentelte. A Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziumban végzett, majd tett képgrafikus-szakvizsgát, ezután az Eszterházy Károly Egyetemen szerzett képgrafikus és festő diplomát. Már a tanulmányai alatt és azóta is sok versenyen, egyéni- és csoportos kiállításon vett részt hazánkban és külföldön, több művésztelepen vendégül látták. FreshART-díjazott, országos versenyek dobogósa. Tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének és a Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesületének.

Belebújni a gondolatba

Munkáit a debreceniek többek között tavaly a Debrecenért/arton a MODEM-ben, a szegediek a REÖK-palotában, a miskolciak a 2016-os Grafikai Triennálén láthatták, de Budapesten is bemutatták már képeit. Grafikáit felvonultatták a IV. Székelyföldi Grafikai Biennálén, Kassán, Stuttgartban és 2015-ben a Győrben megrendezett III. Nemzetközi Rajz- és Képgrafikai Biennálén.

Debrecenben legutóbb a Kölcsey Központban láthattuk Pelei Katalin alkotásait | Fotó: Pelei Katalin-archív

- A Lélek-hatás tárlat koncepciója az volt, hogy a legjellegzetesebb és az életemben érzelmileg és szakmailag egyaránt jelentős alkotások kerüljenek bemutatásra úgy, hogy egymással tartalmi és formai kontextust mutassanak. Számomra a legfontosabb téma az ember testi-lelki viszonya önmagához és a világhoz és ezekben a viszonyokban rejlő problémák, paradoxonok. Mindezt az ábrázolás tekintetében az emberi testen, azon belül is az arc mimikáján, kezek gesztusain keresztül jelenítem meg. Az alkotások többsége önarckép, amellyel belehelyezem magam egy-egy gondolatba, amely aktuálisan foglalkoztat, és a grafikáim, festményeim ezen gondolatok illusztrációi – mondta. A grafikus szerint a pandémia időszaka nagyon nehéz képzőművészként és magánemberként egyaránt, viszont azt vallja: ahol valami véget ér, ott valami el is kezdődik. – Azzal, hogy a világ lelassult, több lehetőséget látok a személyes elmélyülésre a hétköznapokban és ezáltal az alkotás területén is.

A kirakattárlatok lehetősége ebben az időszakban nagyon jó és újszerű lehetőség a művészeknek – mutatott rá Pelei Katalin, aki nemcsak saját, hanem más debreceni alkotó kiállításának szervezéséről is rendszerint gondoskodik. A debreceni grafikus végül arról beszélt, hogy új digitális grafikai és festészeti projekteken dolgozik, melyekben nemcsak az eddig megszokott komolyabb hangvételű, filozófiai témák, hanem a gyermeki világot érintő alkotások is nagy szerepet kapnak, mivel úgy véli, most van lehetősége digitális technikai tudását fejleszteni és hasznosítani.

SZD

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!