2019.05.06. 13:21
A játék nem akadály
Közösen társasjátékoztak vak és gyengénlátó felnőttek, valamint a Szent Bazil-középiskolába járó gyerekek.
Fotó: Matey István
Úgynevezett akadálymentes társasjáték délelőttöt tartottak hétfőn a debreceni Simonffy utcai Ifjúsági Ház galériájában.
A Debreceni Kőr Dáma Egyesület és a Látássérültek Észak-alföldi Regionális Egyesülete (LÉARE) által szervezett program keretében vakok, gyengénlátók, illetve a debreceni Szent Bazil Görögkatolikus Középiskola diákjai egyebek mellett speciális kártyalapokat, más és más tapintású malomkorongokat, dominókat használtak és a Ki nevet a végén? akadálymentesített változatát is kipróbálták. A csaknem 250 ezer forintot érő eszközöket az FAG Magyarország Kft. és Debreceni Kőr Dáma Egyesület adományából a látássérültek szervezete vásárolta.
A lemez két oldala
Az esemény megnyitóján dr. Nagyné Berke Mónika, a LÉARE munkatársa arra emlékeztetett, hogy a Vojtina Bábszínházban februárban bemutatták a Janikovszky Éva írása alapján készült A lemez két oldala című színdarabot. A háromnegyed részben fények övezte előadás utolsó negyedére a lámpákat lekapcsolták, így mindenki megtapasztalhatta, milyen az, amikor a látás hiányában csak a hallásra kell hagyatkozni. Az előadás bevételéből a Látássérültek Észak-alföldi Regionális Egyesületét támogatták.
A homo ludens él
– Az ember alaptermészetéhez hozzátartozik, hogy szeret játszani, gyermekként, felnőttként egyaránt. A játék összeköt és hasznos – jelentette ki a megnyitó folytatásában dr. Nagy Sándor, a Látássérültek Észak-alföldi Regionális Egyesületének elnöke. Aztán arról beszélt, hogy bár az utóbbi években egyre többet játszanak a fiatalok számítógépes játékokat, azért a klasszikus játékoknak is van jövőjük.
„A Látássérültek Észak-alföldi Regionális Egyesülete arra törekszik, hogy a látássérültek és a látók együtt tudjanak játszani”
- emelte ki.
Nagy Sándor hangsúlyozta, hogy a játékok átadására azért most kerül sor, mert május 5-e az esélyegyenlőség napja.
Fejlődő érzékenyítés
Porkoláb Gyöngyi, a Debreceni Kőr Dáma Egyesület elnöke elmondta: szervezetük 20 éve működik Debrecenben. Kulturális és társadalmi tevékenységük mellett számos karitatív akcióban is részt vesznek. – Nagyon érdekes volt azt látni, hogy az elmúlt két évtizedben Debrecen polgárainak körében hogyan tud fejlődni az a fajta érzékenyítés, amely manapság az Európai Unióban lassan elvárás – fogalmazott.
Hozzátette: az érettségihez manapság már nélkülözhetetlen az 50 óra közösségi szolgálat, önkéntes munka a fiataloknak. A mai alkalom jó arra, hogy a diákok meglássák, hogyan lehet segíteni, mi zajlik a lelkekben – vélte Porkoláb Gyöngyi.
Kapcsolódási pontok
Szabó Péter, a Debrecen második legnagyobb munkaadójának számító FAG Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, nagyon örül annak, hogy a kezdeményezés mellé állhattak. – Meg kell találnunk azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek révén megérthetjük, milyen problémái vannak egyes embertársainknak – jelentette ki.
OCs