Retró

2020.01.04. 07:00

Konzervgyár, múzeum, Szabadtéri, Vegyipari – 2020-as jubileumok Debrecenben

Idén a Csokonai Színház, a Zsuzsi vonat és a Munkácsy-trilógia kerek évfordulói előtt is tisztelgünk.

Fotó: archív

A múltbéli januárok egyik legjelentősebb debreceni vonatkozású eseménye az, hogy 1860. január 11-én a Debrecenben megtartott egyházkerületi közgyűlés résztvevői elutasították a protestáns pátenst. 1990. február 4-én a Debreceni Református Teológiai Akadémia díszdoktorává avatták Tőkés László temesvári református lelkészt, 1980. február 10-én elhunyt Soó Rezső akadémikus, a Kossuth Lajos Tudományegyetem Növénytani Tanszékének volt professzora, az egyetem díszdoktora – tartalmazza a Méliusz-könyvtár különleges évfordulókat csokorba gyűjtő múltidézése.

A Székelyfonó és Kodály Zoltán

1950. március 10-én megkezdte a működését a Debreceni Tudományegyetem Román Intézete. 1970. április 1-jén nem kisebb esemény zajlott a cívisvárosban, mint hogy ünnepélyesen átadták a Debreceni Konzervgyárat.

Fotó: Napló

Nevezetes alkalom kötődik 1405. április 2-hoz is, hiszen akkor Zsigmond király engedélyezte Debrecennek, hogy kőfallal kerítse körül a várost.

A könyvtár krónikája szerint 1905. május 2-án Debrecenben általános munkássztrájk tört ki. 1995. május 7-én a DVSC–Symphonia női kézilabdacsapata nyerte az EHF-kupát, 14-én Csősz Imre (Debreceni Dózsa) Európa-bajnoki címet szerzett a cselgáncs abszolút kategóriájában.

1910. május 22-én Firczák Gyula püspök felszentelte a város egyházi és világi vezetőinek jelenlétében a Szent Anna utcai görögkatolikus templomot.

Fotó: Vass Attila

1905. május 25-én Löfkovits Artur magángyűjteményének felajánlása nyomán megnyílt a városi múzeum, majd pedig 1930. május 25-én az azóta is működő Déri Múzeum.

1950. június 10-én felavatták a Nagyerdei Szabadtéri Színpadot. Az alkalmon Kodály Zoltán Székelyfonó című daljátékát mutatták be, s az ünnepségen jelen volt Kodály Zoltán is.

Fotó: archív

Traubisoda-üzem nyílt

1975. július 25-én megnyílt a vidék első zenemű-szakboltja a Vörös Hadsereg útja 4. szám alatt. 2000. augusztus 19-én, a Borbíró téren a Megtestesülés nevet viselő, új templomot Bosák Nándor római katolikus püspök szentelte fel. 1950. augusztus 20-án felavatták a gúti úttörővasutat.

Fotó: archív

45 évvel később ugyanezen a napon a Hódos Imre Sportcsarnokban Tumbász József a kickbox küzdősportban világbajnoki címet szerzett. Ezzel a teljesítménnyel ő lett a magyar kickbox első világbajnoka.

1995. augusztus 25-én a Déri Múzeumban bemutatták Munkácsy Mihálynak a Krisztus Pilátus előtt című képét, s ezzel a teljes Krisztus-trilógia egy helyre került.

Fotó: Molnár Péter

Az ünnepségen Göncz Árpád köztársasági elnök mondott beszédet. Öt évvel később, 2000. augusztus 27-én átadták a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumának új épületét. Akkor két nap múlva lépett a 25. évébe a Debreceni Állami Gazdaság Traubisoda-üzeme.

1950. szeptember 2-án új középiskola nyílt, a Vegyipari Gimnázium, október 1-jén pedig megkezdte működését a pallagpusztai új mezőgazdasági technikum.

Fotó: archív

1865. október 7-én megnyílt a volt Semsey-telken az állandó debreceni kőszínház, a mai Csokonai Nemzeti Színház.

Fotó: Molnár Péter

A hónap utolsó jubileuma Gróf Tisza Istvánhoz kapcsolódik: akkor állították fel újra a szobrát a Nagyerdei körúton.

Központi kultúrotthon a Bikában

1980. november 17-én megnyílt a Magyar Posta Múzeumainak Delizsánsz kiállítóterme a Bethlen utcán, majd 2000-ben, ugyanezen a napon a Kálvin tér 11. szám alatt Pintér Sándor belügyminiszter felavatta az Új Városházát.

Fotó: Vass Attila

Mindemellett november 24-én már 25 éve lesz annak, hogy átadták az átalakított Tímárházat, mely népi kismesterségek oktatásának helyszíneként és kiállítótérként is szolgál.

1980. december 1-jén új könyvtárat nyitottak az Újkerti Általános Művelődési Központban, 22-én átadták az első, értelmi fogyatékos gyermekek részére készült óvodát az egészségügyi gyermekotthonban. 1950. december 20-án megalakult a Magyar Írószövetség debreceni csoportja, másnap felavatták a központi kultúrotthont az Aranybika újjáépített nagytermében. Itt mutatkozott be a megyei tanács népi művészegyüttese. 1895. december 24-én a MÁV Debreceni Üzletvezetőségének hivatalát Dobieczky Sándor áthelyeztette a főutcán lévő Tisza-palotába, s végül: 1760. december 29-én megszületett Diószegi Sámuel író, botanikus, református lelkész, a debreceni Füvészkönyv társszerzője.

VA

Borítókép: munka a Debreceni Konzervgyárban

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!