felmérés

2020.02.19. 13:00

További bővülésre számítanak idén az építőipari vállalkozások

A tavalyi 21,7 százalékos emelkedéssel szemben idén 5-7 százalékos termelésnövekedésben bíznak.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) által készített felmérésben az ÉVOSZ tagszervezeteit és az építőipar további jelentős szereplőit, 400 céget kérdeztek meg.

A felmérés szerint

a vállalkozások fele idén további növekedésre számít.

Tavaly a vállalkozások 61 százalékánál az értékesítés nettó árbevétele nőtt, de az év végére már markánssá vált a lassulás, amely az uniós támogatások hatásának kifulladása miatt tovább folytatódik.

A megkérdezett vállalkozásoknál a megrendelések 60 százalékát közmegrendelések, 40 százalékát a magánmegrendelések teszik ki.

Idén a közmegrendelések, közbeszerzések arányának enyhe növekedésére számítanak a válaszadók. Szerződésállományuk év végére elmaradt az előző évitől, jelentős, mintegy 20 százalékos csökkenés elsősorban az egyéb építményeknél tapasztalható. A megkérdezett cégek

további megrendelésekben bíznak.

A válaszadó cégek 94 százaléka a tevékenységüket leginkább akadályozó tényezőként ezúttal is a szakemberhiányt emelte ki. A vállalkozások nem érzékelik, hogy a feketefoglalkoztatás mértéke érdemlegesen csökkent volna. Emellett komoly kihívást jelent számukra a munkaerő megtartása is, amit bérfejlesztéssel igyekeznek elérni.

A cégek tizedénél az idei rendelésállomány meghaladja a kapacitásukat. A szűkös kapacitás leginkább a lakásépítő cégekre jellemző.

A vállalkozások várakozásai szerint

ebben az évben az élőmunka ára, ezzel párhuzamosan az anyagmentes alvállalkozó díjak emelkedése lesz a legnagyobb mértékű.

A válaszadók szerint az építőanyagok, a fuvardíjak és az építőgépek bérleti díja, az inflációs várakozásokat meghaladó mértékben, 6-7 százalékkal emelkedik majd. Az emelkedő árak, a megemelkedett bérek az újonnan kötött szerződésekben vállalt kivitelezés teljes költségét inflációt meghaladóan tornázhatják feljebb.

A vállalkozások likviditását nehezíti, hogy a korábbi időszakokhoz képest kicsit nagyobb arányban fizettek késedelmesen a megrendelők. A tartozások 95 százalékát behajthatónak minősítik a vállalatok. A lánctartozás az elmúlt években tapasztalható lassú, de folyamatos csökkenése megmarad. Jelenleg mintegy 200 milliárd forintra lehet becsülni az építőipari lánctartozások összeget.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában