2020.07.03. 07:30
Oktatóvideókkal és tippekkel segít a debreceni környezetvédő társaság
Az önkéntes szakemberekből álló csoport egyik célja a helyiek szemléletformálása.
Fotó: Pálfi Zsuzsa-archív
Nemes célért alakult a Debreceni Környezetvédők Társasága (DKT) múlt év szeptemberében, mely egy a környezet- és természetvédelemért elhivatott szakemberek összefogásából álló önkéntes csapat. A közösség olyan tagokból áll, akik a munkájuk során is a környezetvédelemmel foglalkoznak, és szabadidős tevékenységként is igyekeznek ugyanezen értékeket népszerűsíteni a lakosok körében. – Nagy hangsúlyt fektetünk a helyi értékek védelmére, az emberek környezeti nevelésére és szemléletformálására, valamint arra, hogy elősegítsünk egyfajta társadalmi összefogást – mondta el a Napló érdeklődésére Pálfi Zsuzsa, a DKT főkoordinátora.
„Nagyon fontos, hogy amint valaki meglátja a környezetvédelmi problémákat, akkor igyekezzen tudatos döntéseket meghozni. Nem számít, hogy kis lépéseket tesz meg, kezdjen el mielőbb cselekedni!”
– hangsúlyozta. Éppen ezért a DKT kiemelt figyelmet fordít a megfelelő kommunikációra, s a közösségi oldalán gyakorlati tanácsokat oszt meg az érdeklődőkkel.
Ennek részeként több oktatóvideót is készítettek már, melyek mindegyike valamilyen környezettudatos gyakorlatra hívja fel a figyelmet. Ilyen például az avar fontossága, komposztálási tippek, de az érdeklődők a faültetés és a száraztészta-készítés alapjait is megismerhetik. – Szerveztünk egy ismeretterjesztő kirándulást is, ahol a víz útját mutattuk volna be, azonban a koronavírus ennek a tervünknek gátat szabott – mondta Zsuzsa, hozzátéve, a járvány idején is igyekeztek olyan kommunikációt folytatni, mely a hétköznapi döntéseinket billentheti tudatosabb irányba.
A DKT népszerű oldala a Csere-Bere csoport is, melyről lapunk hasábjain már olvashattak a közelmúltban. Ennek lényege a tárgy tárgyért csere, így új életet kaphatnak régi, megunt dolgaink anélkül, hogy kidobnánk azokat a szemétbe. Zsuzsa elmondta, a csoport olyannyira népszerű, hogy egyre többen érdeklődnek más városokból is, hogy szintén elindíthassák ezt a kezdeményezést. A DKT csapata számára nagyon fontos a példamutatás, így a Tócóvölgyben egy nagyobb szakaszt megszabadítottak a szeméttől egy csapatépítő eseményük során.
– Úgy tapasztaljuk, hogy nagyon jó a fogadtatás, pozitívak és hálásak az emberek – véli Zsuzsa. – Néha az okozza a legnagyobb környezetvédelmi problémákat, hogy túlságosan távolinak érezzük azokat saját magunktól. Amíg nincs az otthonunkon belül a baj, addig nem biztos, hogy tudomást akarunk venni róla. A környezeti nevelés során fontos úgy elmagyarázni a probléma gócpontját, hogy az egyén érezze meg, rá milyen hatással lesz. Ha ezt megértjük, egy idő után észrevesszük, hogy a hétköznapi tetteinkkel mi is hatással vagyunk minderre, és változtathatunk – tette hozzá.
Vass Kata