2024.05.05. 07:00
Az anyáknak sem szégyen segítséget kérniük!
Anyává a gyermek születése után válik egy nő, mégis szinte alig kap hangsúlyt ezt az időszak. Népszerűek a szülésre felkészítő tanfolyamok, könyvek, honlapok, de mi történik, miután világra jött a baba? Többek között a gyermekágyas időszakról beszélgetett Somló-Bakos Dalma, termékenységtudat oktató, anyakör facilitátor és gyermekágyas segítővel Dubóczky Krisztina a Haon podcast stúdiójában.
Az anyáknak is szükségük van a segítségre
Forrás: Illusztráció / Shutterstock
– Azt tapasztalom, ha egy nő várandós lesz, csak a szülésre készül, és háttérbe szorul, hogy utána még van elég sok idő, amit a kisbabával el kell tölteni. Különösen a szülés utáni, gyermekágyas időszak nagyon érzékeny. Sokan csak legyintenek, hogy úgyis lesz valahogy, vagy más is megoldotta már, de utána ott állnak egy csecsemővel, aki nem úgy viselkedik, mint ahogyan a nagy könyvben meg van írva, mert a csecsemő bizony nem olvasta a nagy könyvet. Ilyenkor sokan kétségbe esnek, normális-e, ami történik – osztotta meg az anyaság első heteinek nehézségeit.
Egy anya merjen segítséget kérni!
Mint elmondta, az angolszász országokban már elterjedt, de az ázsiaiakban sem példa nélküli, hogy a szülést követő hat hétben, azaz a gyermekágyas időszakban gyermekágyas segítőket fogadnak fel a családok. Hazánkban azonban úgy tűnik, mindez még szó szerint is gyerekcipőben jár. Somló-Bakos Dalma úgy látja, ez elsősorban a társadalmi elvárásoknak köszönhető.
Rámutatott, hogy legtöbben azért is küzdenek a segítségkéréssel, mert szégyellik a problémáikat, és egyébként is úgy gondolják, hogy mindent egyedül kell megoldaniuk. Mint fogalmazott, létezik egy „lógjon ki a beled, meg amúgy is, minek panaszkodsz, nem ezt akartad?” mentalitás, ami megterhelő kihívást jelent az anyáknak.
Hozzátette, egyébként sincsenek ilyenkor könnyű helyzetben, a jelentős hormonváltozásokkal is járó új élethelyzetben gyakran még maguknak is nehezen tudják megfogalmazni, hogy mire lenne szükségük, miközben folyamatosan érkeznek a kért és keresetlen tanácsok az egészségügyi szakemberektől, a rokonoktól és a barátoktól.
–A nők magukra akarják venni a világ terhét, hogy mindent ők csináljanak. Holott nem véletlenül mondják, hogy a szülést követő hat hét legyen pihentető, ne erőltessék meg magukat, mert komoly egészségügyi következményei lehetnek. Tipikusan ilyen a méhsüllyedés, ami megterhelő fizikai aktivitás hatására jön létre – mondta a debreceni szakember.
Elsőre legyen az a cél, hogy tartsák életben a gyereket, semmi más nem számít. Hadd szaladjon az a háztartás, nem kell az első héten a világ legjobb anyukájának lenni
– fogalmazta meg a gyermekágyas segítő.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:
haon.hu PODCAST
- Ki legyen az edző a DVSC-nél?
- Horog Máté: "A diákok már akkor pipázni jártak a Nagyerdőre, amikor még azt farkasok lakták"
- H szektor: Nincs mese, győzni kell Fehérváron!
- Így zajlott az 1956-os forradalom Berettyóújfaluban
- Sport és tudomány: Mihalik András, a DEAC jégkorongosa mesélt kettős életéről