2024.10.16. 16:41
Jelentősen javult a vízellátás három hajdú-bihari településen
Összesen 17 milliárd forint uniós forrást fordított a fejlesztése az Energiaügyi Minisztérium és a Trv. Zrt. A projekt során 71 kilométer okos távvezetékpár épült, mely jelentősen javítja a vízellátás minőségét Balmazújvároson, Hajdúnánáson és Hajdúböszörményben.
A projekt eredményeként 71 kilométernyi okos-vezetékpár, valamint egy 1 ezer köbméteres víztorony szolgálja a vízellátás biztonságát
Forrás: Trv.. Zrt-archív
A Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. (Trv. Zrt) és az Energiaügyi Minisztérium konzorciumában, mintegy 17 milliárd forintból fejlesztették Balmazújváros, Hajdúnánás és Hajdúböszörmény vízellátó rendszerét. A projekt során 71 kilométer okos távvezeték épült, továbbá egy 1 ezer köbméteres víztorony Hajdúnánáson. A beruházás eredményeként stabilabbá vált az érintett települések ivóvízellátás biztonsága. – Fontos beruházás végére értünk, egy olyan beruházás zárult, amely az egyik stratégiai kincsünkkel, a vízzel való gazdálkodás hatékonyságának növelését segíti elő – emelte ki köszöntőjében Tiba István, a térség országgyűlési képviselője. Mint kifejtette, az ivóvíz óriási kincs, amelyből Magyarország bővelkedik, de mindez nem jelenti azt, hogy pazarlóan kell bánni vele. Meg kell őrizzük a következő generációk számára, még úgy is, hogy a városok fejlődése, a lakosságnövekedés vízigénynövekedéssel jár.
Az érintett települések számára fontos ez a projekt, hiszek ők is szeretnének részesülni azokból a fejlesztésekből, amelyek most a keleti országrészben, javarészt Debrecenben zajlanak. Balgák lennének azok a településvezetők, akik nem próbálnak meg ebből előnyt kovácsolni. Viszont előnyt csak úgy lehet, ha az alapinfrastruktúra rendelkezésre áll
– mutatott rá a honatya.
Okos-távvezetékpár segíti a vízellátás folyamatosságát
V Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára elmondta, az idei év megmutatta, miért fontos felhívni a figyelmet a felelős vízgazdálkodásra. Kiemelte, az elmúlt 20 év legjelentősebb döntése volt, hogy újra helyreállították a magyar vízügy egységét, egy minisztérium alá került a vízvédelem, a vízgazdálkodás és a víziközmű.
Minden nehézség ellenére a vízügyi ágazat eredményes időszakot tudhat maga mögött, mely alatt mintegy ezer milliárd forintos fejlesztésen esett át a hazai víziközmű-hálózat. Az elmúlt tíz évben például megduplázódott a szennyvíztelepek száma az országban
– számolt be az államtitkár.
Hozzátette, Magyarországon a háztartások 84 százaléka érintett szennyvíz-elvezetéssel és tisztítással. Mindezek mellett V Németh Zsolt elmondta, az ország felében már a nemzeti vízművek szolgáltat, amely mind a lakosság, mind az önkormányzatok számára jelenthet stabilabb ellátást. Az energiaválság hatására pedig az új technológiák bevezetése is elindult, új napelemparkok, hőszivattyúk szolgálják a vízműveket, s elterjedté vált a rendszerek nyomásmenedzsmentje, digitális optimalizálásuk.
A projektet Pataki Zoltán, a Trv. Zrt. főmérnöke ismertette:
a 17 milliárd forintos fejlesztés részeként 71 kilométer okos vezetékpár épült, valamint egy 1 ezer köbméteres víztorony Hajdúnánáson. A fejlesztés célja az érintett települések ivóvízellátás-biztonságának növelése, az energiahatékony és gazdaságos működés. A három település részére 10 ezer 500 köbméter ivóvizet tud a szolgáltató biztosítani.