2015.11.23. 11:22
Vidéken él a parasztbecsület: megkezdődtek a földárverések
Debrecen - Megyénkben az első árverési napon nem taposták egymás sarkát a gazdák az állami földekért.
Debrecen - Megyénkben az első árverési napon nem taposták egymás sarkát a gazdák az állami földekért.
A regisztrációs pultnál, sőt az árverési bizottságban is több hivatalnok ült, mint ahányan a licitálóknak fenntartott székeken – legalábbis ezt tapasztalta a Napló tudósítója hétfőn reggel nyolc óra körül Debrecenben, a Böszörményi út 146. szám alatt, ahol a derecskei járáshoz tartozó állami földterületek kerültek kalapács alá.
Időpontra jöttek
A visszafogott érdeklődésnek persze az is oka lehetett, hogy minden egyes földrészlet licitjét külön időpontra hirdették meg a szervezők, így ha valakit mondjuk a délután 13 óra 10 percre kiírt, 5,6 hektáros pocsaji terület érdekelt (kerek hatmillió forintos kikiáltási áron), az nyilván nem állt sorba reggel nyolctól a lehetőségért. Reggel fél nyolc körül egy kezemen meg tudtam számolni a jelenlévő érdeklődőket; feltűnt köztük ismerős ügyvéd, közjegyző, de találkoztunk egykorvolt állami hivatalnokkal is. No és (el ne felejtsük) egy potenciális licitálóval, aki éppen azon bosszankodott, hogy jogi képviselő nélkül érkezett; némi kupaktanács, elő a mobiltelefon, és mire a regisztrációs pultnál a papírmunkával végeztek, az ügyvéd is megérkezett (nélküle ugyanis a gazda nem vehetett volna részt a liciten).
Mint a karikacsapás
Az első árverés reggel nyolc órai kezdési időpontja kicsit megcsúszott ugyan, de pillanatok alatt helyreállt a világ rendje, és ment minden, mint a karikacsapás. Az árverés vezetője röviden ismertette a tudnivalókat, és miután az egyetlen „versenyző” jelezte, hogy mindent ért, kezdődhetett a licit. A létavértesi, 3,2 hektár állami föld (melynek egy része legelő, a többsége azonban szántó) 5 millió 450 ezer forintos kikiáltási árát hallva villant az 1-es számú árverezési tárcsa, és másodpercekkel később három kalapácsütés jelezte, hogy az üzlet megköttetett.
A boldog tulajdonosról hamar kiderült, hogy régi ismerős. Belgyár András, aki a rendszerváltozás környékén a kisgazdapártban politizált, ma pedig a parasztszövetségben ténykedik, családi gazdálkodóként licitált és nyert. „Az a helyzet, hogy az elmúlt tíz évben is mi műveltük a területet, és ha már annnyit dolgoztunk vele, hogy rendbehozzuk, nem akartuk kiengedni a kezünkből. Ezért is adtuk meg érte a közel öt és félmilliós kikáltási árat, jóllehet a szabadpiacon ma ez a terület 3 milliót is visítva ér” ˜– nyilatkozta a Naplónak a férfi, hozzátéve, hogy a földpiacon komoly mozgás nem tapasztalható, ezért venni se egyszerű. Arra a kérdésünkre, hogy, hogy csak egyedül licitált, így felelt:: vidéken még él a parasztbecsület!
Senkit nem érdekelt
A létavértesi földrészlet leütése után hosszabb szünet következett, aminek (mint kiderült) prózai oka volt; a következő időpontra kiírt, Monostorpályiban lévő, 4,3 hektáros állami területre a meghirdetett 8 millió 750 ezer forintos kkiáltási áron egyetlen licitáló sem jelentkezett. Nem úgy arra a 6 hektárnyi tépei birtoktestre, amire egy fiatal nő és férfi jelentkezett be, és el is vitte kikiáltási áron; nem kevesebb, mint 11 millió 150 ezer forintot fizetve érte. Hétfőn ezen a helyszínen derecskei, monostorpályi, pocsaji, kismarjai, létavértesi és tépei állami földterületek kerültek kalapács alá, 4 millió 100 ezer és 14 millió 650 ezer forint közötti kikiáltási árakon. Megyénkben november 23. és december 12.között (16 árverési napon) várhatóan 600 földrészlet kerül kalapács alá.
Hol, mennyiért?
Kikiáltási árak a derecskei járásban: