2016.08.27. 15:10
Vásároztak, szórakoztak, kirándultak a sámsoniak
Hajdúsámson - Két jeles júliusi esemény is kapcsolódik a kisváros történelméhez.
Hajdúsámson - Két jeles júliusi esemény is kapcsolódik a kisváros történelméhez.
Július közepén szerették volna megrendezni, de akkor a hatalmas esőzés miatt elmaradt a település városnapja és az ízek fesztiválja, ám az „esőnapon”, augusztus 27-én, szombaton megtartott esemény is rengeteg vendéget vonzott az Epreskerti rendezvénytérre. Az esemény egyben megyei vásár is volt.
A programok több helyszínen egymással párhuzamosan, csúszások nélkül zajlottak. Volt fogathajtó verseny, főző- és pálinkaverseny, a megye- és a település vezetőinek köszöntői sem maradtak el, majd estébe hajlóan a fellépőké lett a főszerep. De volt állatsimogató, ugrálóvár, népi játszóház és arcfestés is.
Megyei vásár is volt
Tasó László, a közlekedéspolitikáért felelős államtitkár köszöntőjében beszélt arról, hogy fontos a jó kapcsolat a szomszédos települések között, segíteniük kell egymást, amiben a 471-es főút felújítása is szerepet játszik. Ezzel utalt arra, hogy az utak építése és felújítása hatással van a települések kapcsolatteremtésére is. Antal Szabolcs, Hajdúsámson polgármestere köszöntötte a résztvevőket, majd kitért arra, hogy a rendezvénnyel hagyományt akarnak teremteni, és szeretnének a helyi előadóknak fellépési lehetőséget biztosítani. Végül szót ejtett arról a pályázatról is, amiből az esemény helyszínéül szolgáló rendezvényteret újítják fel. Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés elnöke a vásárszövetség fontosságát hangoztatta, mivel megyei vásár is volt, ahol a 16 Hajdú-bihari mellett a Bihar megyei Érmihályfalváról is érkezett árus. Végül pedig Pásztor Sándor, Bihar megyei közgyűlés elnöke határontúli kapcsolattartásról és együttműködésről beszélt.
HBN–KZS, BR
A nyárfa története
És miért júliushoz kötődik Hajdúsámsonban a városnap? A lakosság számában folyamatosan gyarapodó, dinamikusan fejlődő település 2004. júliusában kapta meg a városi címet. Ezért a városnapot júliusban rendezi Hajdúsámson. A kisváros életében van azonban még egy fontos júliusi esemény: 1703 július 25-én Rákóczi Ferenc Hajdúsámson határában táborozott. Szalonnát sütöttek a katonák, akik közül az egyik leszúrta a nyársát a földbe. A legenda szerint a vessző megfakadt és hatalmas nyárfává terebélyesedett. Ezt nevezik Bényei-nyárfának a sámsoniak, amely ugyan egy villámcsapás következtében leégett, ám újrahajtott. Ehhez a fához is szerveztek kerékpártúrát a szombati városnapon.
Versenyeredmények
Főzőverseny
Leves kategória:
1. Abrak - a - Babrak Brancs (palócleves)
2. MPE Élet Gyülekezet (gulyásleves)
3. Lecsó és csapata (őzgulyás)
Pörkölt kategória:
1. Görög Katolikus Egyház (körömpörkölt és birkapörkölt)
2. Fidesz (őzpörkölt)
3. Makai Imre (gidapörkölt)
Egyéb kategória:
1. Vedd meg Edd meg csapata (csillagtökös lecsó)
2. Hagyományőrző Lovas Klub (téglási kolostoros káposzta)
3. Hajdúhadházi Önkormányzat (székelykáposzta)
Különdíj: Hagyományőrző Lovas Klub (téglásikKolostoros káposzta)
Legszebb stand: Abrak - a - Babrak Brancs
Pálinka verseny:
Törköly kategória: 1. Mrena Zsolt
Gyümölcs kategória: 1. Bujdosó Róbert (birs pálinka)
Egyéb kategória: 1. Bujdosó Róbert (irsai pálinka)
Különdíj: Németi család (kajszi pálinka)
Legszebb konyhakert 2016:
Normál kategória: 1. Majorné Veres Erzsébet, Puskás Gyula
Mini kategória: 1. Farkas Imréné