2022.11.04. 14:20
Továbbra is ez a debreceni gimnázium a legjobb vidéki gyakorlóiskola
Kilenc helyet is javított a tavalyi eredményhez képest.
Forrás: unideb.hu
Továbbra is a Debreceni Egyetem gimnáziuma, a Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola a legjobb vidéki gyakorlóközépiskola a HVG legfrissebb rangsora szerint. A gimnázium az 5. helyet szerezte meg a gyakorlógimnáziumok rangsorában – adta hírül az unideb.hu.
Az intézmény a tavalyi eredményéhez képest kilenc helyet javított az összesített százas listán, ahol a 27. helyre lépett elő. Az iskolák között csak az ELTE intézményei előzik meg a gimnáziumot. Az iskola a magyar irodalom és a nyelvi érettségi eredmények alapján az előkelő 4. az országos listán, míg a felvételik eredményei alapján a 17. helyen áll.
– A Debreceni Egyetem gimnáziumának a gyakorlóiskolák között elért kimagasló eredménye a kiváló oktató-nevelő munkának csak egyik szegmense. A gyakorlóiskolák rangsorának összeállításakor ugyanis a pedagógusok munkájának eredményességét szintén tükröző tanárjelöltek felkészítése nem jelenik meg, pedig a gimnázium teljesítményében ez is példaértékű. A Csengő utcai gimnázium évek óta kitűnő helyen szerepel a középiskolai rangsorokban, büszkék vagyunk a Kossuth Gyakorló pedagógusainak és tanulóinak munkájára, amelynek eredményességét a lista is tükrözi – értékelte a rangsor eredményeit Pósánné Rácz Annamária, a Debreceni Egyetem oktatási igazgatója.
Forisek Péter, a Debreceni Egyetem tanárképzési főigazgatója szerint a közoktatás és a felsőoktatás sajátos módon kapcsolódik össze a magyar oktatási rendszerben. Mint mondta, az idei évben megújuló tanárképzési rendszerben erőteljesebb szerepet kap a gyakorlati oktatás, amelyben – mint az országos lista is mutatja – meghatározók az egyetem gyakorlóiskolái, ahol egyedülálló módon mentor- és konzulenstanárral, valamint pedagógiai módszertani és szakmódszertani kísérőtanárral is segítik a pedagógusképzést.
A HVG tizedik alkalommal állította össze a hazai gimnáziumok top 100-as listáját. A Középiskola – 2023 kiadványban megjelent rangsor készítői a nappali tagozatos tizedik évfolyamosok 2021-es kompetenciamérésének eredményeit vették figyelembe szövegértésből és matematikából, valamint a nappali tagozatos diákok érettségi eredményeit matematikából, magyar nyelvből és irodalomból, történelemből és idegen nyelvből, továbbá a felsőoktatási felvételin egyetemrevagy főiskolára bejutott diákok átlagpontszámát.
– A diákjaink kompetenciamérésein, az országos tanulmányi versenyeken, az érettségiken, valamint a felvételiken elért eredményeik mutatják, hogy országos szinten is magas színvonalú szakmai munka zajlik gimnáziumunkban. A legfontosabb azonban számunkra, hogy diákjaink elérjék továbbtanulási céljaikat, elégedett, boldog és sikeres fiatalok legyenek, akik eredményesen tudnak továbbtanulni, művelt és örökké kíváncsi emberekké váljanak – mondta el Denichné Hajdu Mónika Tímea, a gimnázium intézményvezetője.
A gyakorló iránt érdeklődő általános iskolások és szüleik november 8-án és 9-én, kedden és szerdán személyesen is megismerkedhetnek az intézmény programjával, tanáraival és a gimnáziumi élettel. A Csengő utcai feladatellátási helyen november 8-án a 4, valamint az 1+4 évfolyamos képzések nyílt napjára várják az érdeklődőket, míg november 9-én a hatévfolyamos képzést mutatják be.
A nyílt napokon a hatodikos és nyolcadikos diákok tanítási órákon, interaktív előadásokon, tudományos kísérleteken vehetnek részt. Ezt követően a pedagógusok szülői értekezletet tartanak, bemutatják az iskola gazdasági, jogi-kommunikációs tagozatát, a műszaki és az orvosi-gyógyszerészeti képzést, valamint az 1+4 évfolyamos nyelvi előkészítő osztályt, továbbá a hatosztályos képzésről is tájékoztatják az érdeklődő diákokat és szülőket.