2024.06.03. 16:30
Trianonra emlékeztek Földesen
A tanácskormány csapataival harcoló román katonák 1919 április végén megszállták a Tiszántúlt, így Földes térségét is. Trianon miatt az itt élők bizonytalanságban éltek.
Román államhatár a falu határában
A falu a román hadsereg megszállását egy évig szenvedte. Földest elhagyni csak román és magyar nyelvű engedéllyel lehetett, még a határral elvágott szántóföldek művelése miatt is. Az itt élők abban a bizonytalanságban éltek, hogy a végleges államhatárt a románok akkori igényére, majd az esztelen trianoni békediktátum végrehajtására Földes és Berettyóújfalu között jelölik ki. A szomszédos Sáp vasútállomása pedig az utolsó magyar vasútállomássá válik. Szerencsére nem így történt.
Trianon óriási veszteség a magyar nemzetnek
Hétfőn délelőtt a nagyközség önkormányzata, a Karácsony Sándor Közösségi Ház, a Földesi Karácsony Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti iskola tanulói, a helyi civil szervezetek közös emlékünnepségen idézték fel a máig fájdalmas trianoni döntés következményeit. A nemzeti összetartozás napja alkalmából köszöntőjében Jeneiné dr. Egri Izabella polgármester megfogalmazta: a trianoni veszteség a nemzetnek, az országnak, de az egyes embereknek is óriási volt. A szomorú évfordulóra emlékezve dokumentumfilmet tekinthettek meg az ünnepség résztvevői Trianon történetéről. A hetedik osztályos tanulók élménybeszámolóval idézték fel az áprilisi erdélyi Határtalanul programban tett kirándulásukat.
Az emlékünnepséget követően az önkormányzat, az iskola, a civil szervezetek képviselői megkoszorúzták az Árpád mozi előtt álló, Banáné Dudics Lujza fafaragó művész és Nagy János műkőkészítő által készített Trianon-emlékművet.