2024.07.30. 16:50
Adomány a debreceni klinikának a májbetegek szűréséhez
Jótékonysági focitornán rendezett gyűjtést a Hunép Zrt. Az adomány révén a májbetegeken segíthetnek majd.
Papp Mária és Altorjay István vette át jelképesen az adományt Bakos Miklóstól
Fotó: Molnár Péter
Egymillió forint értékű adományt adott át Bakos Miklós, a HUNÉP Zrt. vezérigazgatója a Debrecen Régió Gasztroenterológusainak (DRG) Közhasznú Egyesülete részére kedden a Gasztroenterológiai Klinika könyvtárában. Az adományt májfibrózis betegség szűrése, illetve az ehhez szükséges műszer vásárlására fordítják majd.
A Hunép és 25 partnercége a nemrég rendezett III. HUNÉP Jótékonysági Labdarúgó Kupán gyűjtötték össze az egymillió forintot. Ezzel a nemes hagyományunkkal korábban a gyermekgyógyításra koncentráltunk, idén pedig a felnőttek gyógyítását támogatjuk, célzottan egy műszer megvásárlásához járulunk hozzá.
Cégünknek fontos, hogy a szakmai eredmények mellett más területen is maradandót alkosson; ezt tesszük most – mondta Bakos Miklós. Köszönetét fejezte ki annak a 25 vállalatnak, amelyek hozzáadták a maguk részét az adományhoz.
A DRG KHE 22 éve alakult azzal a céllal, hogy a gasztroenterológiai tanszék munkáját civil oldalról támogassa, elsősorban kongresszusok szervezésével és eszközbeszerzéssel – mutatta be az egyesületet Altorjay István elnök.
A gasztroenterológia a hagyományos gyógyászat egyik legdinamikusabban fejlődő területe, a kardiológia mellett a leginkább nyit a beavatkozások, az aktivitás felé. Azt is tudni kell, hogy napjainkban a daganatképződések harmada a tápcsatornában történik, ezért is rendkívül fontos, hogy e téren a szűrővizsgálatok minél szélesebb körben megtörténjenek
– hangsúlyozta a professzor.
Az adomány első lépés a gép megvásárlásához
Papp Mária, a Gasztroenterológiai Klinika igazgatója arról beszélt, hogy intézményük a gasztroenterológiai tevékenység teljes palettáját lefedi, az Észak-Alföldi régióban 2 millió embernek tud ellátást nyújtani. Ezen belül kiemelkedő a hepatológia felerősödése; ezen a téren gyógyító, kutató, oktató munkájuk a 2010-es években kezdett megerősödni, mára európai szinten is jól teljesít.
– Hazánkban egyedülálló, de Európában is ritka az a tervünk, hogy széles körben májfibrózist szűrjünk. Ez nagyon innovatív dolog, hátterét az teremtette meg, hogy az elmúlt 15 évben az ország legnagyobb hepatológiai betegellátó centrumává váltunk. De nemcsak a betegek gyógyításában szeretnénk élen járni, hanem a megelőzésben is.
A májbetegségek sokszor hosszú évek, évtizedek alatt alakulnak ki, és jutnak el addig a stádiumig, amíg jelentős tüneteket okoznak. Ha ekkor ismerik fel őket, már elég korlátozott a gyógyítás lehetősége. A szűrőprogramunk azt célozná, hogy a már betegséggel, de még tünetekkel nem rendelkező embereket akkor találjuk meg, amikor a problémát kezelve még gyógyítható, vagy legalább szinten tartható az állapot
– magyarázta Papp Mária.
Mint elmondta, a programhoz egy vagy több FibroScan készüléket szeretnének vásárolni, mégpedig annak mobil formáját, amit Hajdú- Biharban szerte használhatnának. A mostani adomány az első lépés egy gép beszerzéshez, ami reményeik szerint egy éven belül történhetne meg.