2024.09.21. 08:09
Húszéves fennállását ünnepelte a debreceni Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika
A Debreceni Egyetem Kardiológiai Klinikájának szívelektrofiziológiai központja két évtizede nyújt világszínvonalú kezeléseket.
A legmodernebb kezelési technikákat és a legkorszerűbb eszközöket használják a szakemberek a debreceni Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika húsz éve létrehozott szívelektrofiziológiai laboratóriumában, valamint aritmológia szakrendelésén – hangzott el az intézmény jubileumi rendezvényén. Mint írják, a szívritmuszavarokban szenvedő betegek 2004 óta egyre több olyan kezelést kaphatnak, melyeknek köszönhetően meghosszabbítható az életük.
Az élvonalban a Debreceni Egyetemen
Két évtizeddel ezelőtt jött létre a szívelektrofiziológia-aritmológia központ, ebből az alkalomból rendeztek jubileumi ünnepi ülést a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján.
Az eseményen elhangzott, hogy húsz évvel ezelőtt olyan korszerű eszközökkel felszerelt szívelektrofiziológia központ kezdte meg a működését a Debreceni Egyetemen, mely alapvetően forradalmasította a debreceni kardiológiát, valamint hazai és nemzetközi szinten is a figyelem középpontjába helyezte a klinikát.
A hagyományos diagnosztika és a gyógyszeres terápia mellett a centrumban a ritmuszavarok szívkatéterezés útján történő vizsgálatát és kezelését végzik, komplex, életmentő, implantálható, aritmiadetekciós és terápiás eszközöket ültetnek be. Az aritmológiai szakrendelésen ritmuszavarban szenvedő betegeknek kínálnak gyógyszeres, illetve beavatkozással járó megoldásokat, itt történik a már beültetett ritmusszabályozó, EKG monitor vagy defibrillátor készülékkel élő betegek gondozása, a szív működését szabályozó műszerek ellenőrzése is.
A jubileumi eseményen Kossa György, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte, hogy húsz év alatt a szívritmus-szabályozás területén hatalmas fejlődés ment végbe, melynek a debreceni szakemberek a részesei, alkotói voltak.
Csanádi Zoltán professzor meghonosította Debrecenben a szakterület legújabb technikáit, megalapította a laboratóriumot, a szívritmuszavar központot és a katéteres billentyűműtétek országos központja lett a Debreceni Egyetem. Ez idő alatt több tízezer beavatkozást végeztek el. A gyógyítás terén a legkorszerűbb eszközök és beavatkozási technikák bevezetése után kiemelt hangsúlyt fektetett az oktatásra, a tudományos munkára is. A Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika jól szervezett közösség, amelyre a szoros együttműködések, a tudatos utánpótlásnevelés, a betegek iránti elkötelezettség jellemző
– emelte ki a kuratórium elnöke.
Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke köszöntőjében arról beszélt, hogy 2021 óta olyan integráció ment végbe a Klinikai Központban, mely a strukturális átalakítás mellett jelentős szakmai átszervezéssel járt. Ebben a folyamatban nagy szükség volt azokra a klinikákra, intézményi egységekre, melyek korábban önálló centrumklinikaként működtek, ilyen a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika is.
A két évtized alatt bekövetkezett fejlődés többek között a pitvari és a kamrai ritmuszavarok diagnosztikájában és kezelésében annak a példaértékű vezetői habitusnak az érdeme, mely képes volt arra, hogy a legkorszerűbb, külföldön szerzett tudást beillessze a mindennapi ellátásba, azonnal kezelje a felmerülő hiátusokat és a fiatal generáció képzésével segítse a klinika és a betegellátás fejlődését. A klinika mindennek köszönhetően nem csupán Európa, hanem a világ élvonalába került és ezzel öregbíti a Debreceni Egyetem hírnevét
– fogalmazott a DE Klinikai Központ elnöke.
Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja elmondta: olyan tehetségek jelentek meg az elmúlt évtizedekben, akik meghatározták a klinika fejlődésének hosszú távú jövőjét is.
Bámulatos az, ami az elektrofiziológia területén történt, az ország elitjébe tartozó centrum jött létre és működik a mai napig a Debreceni Egyetemen. Azt kívánom, hogy a fejlődés útján haladjanak tovább a klinika szakemberei, használják ki a kardiológiai intervenciók területén meglévő lehetőségeket, valamint az oktatásban és a kutatásban is ugyanilyen eredményes legyen az intézmény
– tette hozzá a kari vezető.
Az eseményen Csanádi Zoltán, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója részletesen bemutatta a világ, ezen belül a klinikai szívelektrofiziológia történetét, kiemelte, hogy a vizsgálatok középpontjába olyan fontos szakmai területek kerültek, mint például az öröklődő aritmiai szindrómák, a szívelégtelenség és pitvarfibrilláció kölcsönhatása, valamint a katéter ablációs technikák hatékonysága. Megjegyezte azt is, hogy a kutatásokat jelentős ipari támogatással végzik. A hazai és nemzetközi tudományos pályázatok mellett az egyetem publikációs és tudományos támogatási programja is a központ fejlődését, a tudományos eredményeket segíti.
A jubileumi ülésen szakmai előadásokat hallhattak a résztvevők, többek között az elektrofiziológiai eszközös terápia újdonságairól, a pitvarfibrilláció ablációs technikákról, valamint igen komplex diagnosztikai eljárásokról – olvasható a közleményben.