2 órája
Mutatós cyberpunk alkotással nyert díjat Juhász Gábor, debreceni tetoválóművész
Night City lakói is megirigyelnék Juhász Gábor munkáját. A művésztől megtudtuk, egy igazán jó tetoválás elkészítéséhez anatómiai és művészeti vonalon is képben kell lenni.
Juhász Gábor és a második helyezett pályamű
Forrás: Juhász Gábor-archív
Rajzból érettségizett, eredetileg festő szeretett volna lenni, aztán tizenkét évvel ezelőtt tetoválógépet ragadott a kezébe. Juhász Gábor azóta folyamatosan alkot. Az első hét évben, amikor alkalma volt rá, tetovált. Még vasárnap délután is bejárt a szalonba. Maga sem tudja megmondani, hány munkát készített el pályafutása során, de saját bevallása szerint bőven ezer tetoválás felett járhat. A debreceni fiatalember október végén részt vett a hódmezővásárhelyi a Fekete Sas rendezvényházban megszervezett I. Stonewall Tattoo Convention tetoválóversenyen és kiállításon, ahol második helyezést ért el Best of Color kategóriában. A Haon ennek apropóján beszélgetett a tetoválóművésszel.
Nem ez volt élete első dobogós helyezése, Gábor a Debreceni Tetováló Expón már nyert díjat, azonban korábban gyógyult tetoválásokkal, vagyis már teljes mértékben elkészült munkákkal nevezett. A hódmezővásárhelyi megmérettetésen azonban élőben kellett elkészítenie egy képet: a verseny első napján csaknem 11 órát dolgozott a tetováláson, melyet másnap alig négy óra alatt sikerült befejeznie.
Portálunknak elmondta, a verseny egy roppant színvonalas esemény volt, melyen a barokk és klasszicista építészeti jegyek zseniális alaphangulatot teremtettek. A conventionre saját készítésű tetoválásokat ábrázoló képekkel lehetett nevezni, a férőhelyek korlátozottak voltak, a versenyzőknek így háromszoros túljelentkezéssel kellett szembenézniük. Ez volt az első rosta, azonban Gábor a több mint 250 jelentkezőből bekerült a legjobb 90-be. Valamennyi művész elfoglalhatott egy standot, ahol két napon keresztül bizonyíthatta tetováló tudását. A pályaművekből egy szakmai zsűri választotta ki a legjobbakat. A bizottság tagjai között volt Tinti, azaz Jószai Tamás tetoválóművész, Sárközi Zsolt, aki a szakma alapjait helyezte le Magyarországon, illetve Vacsi Levente, aki a realisztikus tetoválások színpadán az évek alatt nemzetközileg is kiemelt eredményeket ért el.
Mechanikus szövet az élő vázon
Az alapkoncepció a cyberpunk stílust követte, amire az élénk színek a jellemzőek. A realizmus ebben a világban keveredik a szögletesebb geometrikus motívumokkal, az elő a mechanikussal. Gyakorlatilag egy női portrét készítettem, melynek robotkeze van
– írta körül a dobogós pályaművet. A művész hozzátette, többnyire a barátait tetoválja a versenyeken. A témakört adják ők meg, Gábor pedig szinte teljesen szabad kezet kap a kialakításban. Ezután kiválasztják, melyik testrészre kerüljön a kép, majd úgy kell megtervezni a mintát, hogy a rendelkezésre álló idő alatt kivitelezhető legyen a munka, ez ugyanis egy convention esetében lényeges szempont.
Kitértünk arra is, mennyire jelent kihívást az a szabadság, hogy önállóan dolgozhatja ki a mintát. A művész szerint ismerni kell a világot, amiből ihletet merít. Mint mondta, a cyberpunk stílusnak meglehetősen tartalmas szubkultúrája van, a szerepjátékon át animék és számítógépes játékok is táplálták a világot, így a különböző koncepciós rajzok látványvilágából is lehet merítkezni.
Fontosak az anatómiai vonalak egy jó tetoválásnál
– Mindezt át kell formálni saját stílusra, úgy, hogy az a tetoválás szabályainak is megfeleljen. Követni kell például az áramlási vonalakat, melyet az izmokon lévő keresztszálak adnak meg. Éppen ezért a test anatómiai felépítése fontos egy jó tetoválásnál, mivel olyan érzést ad, mintha mindig is a viselőjén lett volna. Nem tűnik matricának és testidegennek – mondta. Kifejtette, egy tetoválásnak mindig előre felé kell néznie, ami azt érezteti a megfigyelővel, hogy szemből látja a képet. Az árnyékolás szempontjából pedig akkor mutat jól a minta, ha a fényesebb részek a test elején kapnak helyet.
Gábor elsősorban színes tetoválásokat készít, azonban a fekete-fehéreket is szívesen elkészíti. Úgy véli, Debrecennek nincs akkora piaca, hogy csak egy adott irányzatra koncentrálhassanak a művészek.
– Maga a szakma rendkívül összetett. A tetoválásba művészi előképzettség nélkül merész dolog belefogni, hiszen egy ember bőrét is megkárosíthatjuk. Szükség van a kellő háttértudásra, hogy hogyan kell kinéznie egy festménynek vagy rajznak. A tetoválógép ráadásul teljesen más, mintha ecsettel vagy ceruzával bánna az ember – vallja Juhász Gábor.