2017.08.24. 16:23
3×3: az egyéni képességekre épül
Debrecen - A szövetségi kapitány szerint a World Tour mezőnye felér egy világbajnokságéval.
Debrecen - A szövetségi kapitány szerint a World Tour mezőnye felér egy világbajnokságéval.
Augusztus 31-én és szeptember 1-jén rendezik Debrecen főterén a 3×3-as kosárlabda World Tour Masters debreceni fordulóját. Tavalyhoz hasonlóan idén is óriási érdeklődés övezi az eseményt, ráadásul a Nagytemplom elé kilátogatók már egy olimpiai sportágat láthatnak. A Debrecen Masters egy 3×3-as kosárlabda eseménysorozat része lesz, hiszen szeptember 1-je és 3-a között U18-as Európa-bajnokság is lesz a Kossuth téren, ezenfelül a World Tour szabadkártyájáért már augusztus 30-án is megmérkőznek egymással a három plusz egy fős csapatok. Budapest néven idén is ott lesz a mezőnyben a magyar válogatott, ennek apropóján adott interjút a debka.hu-nak Csirke Ferenc szövetségi kapitány.
A World Tour Mastersen való indulásra egyfajta felkészülésként tekintenek, vagy ezt is ugyanolyan komolyan veszik, mint egy Eb-t, vagy egy vb-t?
Csirke Ferenc: A World Tour mezőnye egy világbajnokságéval minimum felér, hiszen a vb-k mezőnye elég vegyes, indulhatnak gyengébb válogatottak is, ráadásul ott csak egy szerb és egy szlovén csapat vehet részt, ami azért érdekes, mert a világranglista harminc legjobb játékosából 26-ot a két ország valamelyike adja. A Debrecen Mastersen több délszláv gárda is lesz várhatóan, de a világbajnokságon ezüstérmes hollandok és az Eb-t és a Moszkva Opent megnyerő lettek is indulnak, úgyhogy az idei World Tour-ok közül a cívisvárosi lesz a legerősebb.
A csapat tagjai játékosként, ön pedig a Pécs edzőjeként az NB I-es kosárlabda-bajnokságra való felkészülés közepén tart. Ennek tudatában hogyan kell elképzelni a hangolódást az előttünk álló viadalra?
Csirke Ferenc: Erre a tornára konkrétan sehogy nem készültünk, hiszen mindenki a klubjával végzi az alapozást, de az Eb előtt négy hetet töltöttünk együtt, amikor jópár versenyen indultunk. Mohácsi Máté, Nebojsa Dukic, Tomislav Ivosev és Bíró Olivér személyében olyan csapattal vettünk részt, mellyel idén már végigdolgoztuk a nyarat. Megpróbáljuk így is a lehető legtöbbet kihozni a tornából.
Mi a legfőbb különbség a 3×3 és a klasszikus öt az öt elleni kosárlabda között?
Csirke Ferenc: A legnagyobb különbség a szabályrendszerből adódik, amit én fault-határ szabályrendszernek hívok. Ez annyit jelent, hogy a 3×3 egy sokkal fizikálisabb sportág. Sokkal jobban hasonlít egy grundon játszott mérkőzésre, jóval több minden megengedett. Itt az úgynevezett egydimenziós játékosok sokkal nehezebben „élnek meg”. Öt az öt ellen el lehet dugni a pályán egy olyan kosarast, aki csak jó védő, de ennek a fordítottja is lehetséges, egy extra támadójátékost védekezésben is el lehet rejteni. A 3×3 arról szól, hogy ki a jobb kosárlabdázó, abszolút az egyéni képességekre épülő sportág.
2020-ban az olimpián is ott lesz a 3×3. Mit gondol, az igazán nagy kosárnemzetek mikor kezdik el a legjobb játékosaikat delegálni például az ötkarikás játékokra?
Csirke Ferenc: Az amerikaiak esetében azt gondolom, egy, a top ötven játékosból összeállított csapat jó eséllyel indulna 3×3-ban is. Nem feltétlenül a közvetlen elitre gondolok, mert ha Lebron James összeállna mondjuk Kyrie Irvinggel és Dwight Howorddal, akkor elég valószínű, hogy bármelyik versenyt megnyernék. Jövő nyáron derül majd ki, miként készülnek azok az országok ezekre a viadalokra, melyek eddig nem foglalkoztak ezzel a szakággal. Jelenleg szövetségi szinten nem sok ország áldoz a sportra, kérdés, mi lesz akkor, ha a szövetségek besegítenek, hiszen jelenleg a spanyolok például masszívan mögöttünk vannak a világranglistán.
HBN