2024.10.08. 11:30
Mit hoz a jövő Debrecenben? Ezeket a szakmákat érdemes tanulni!
Hatalmasat fejlődött a cívisváros gazdasága az elmúlt években, a dinamikus fejlődés pedig jelenleg is tart. Utánajártunk melyek azok azok szakmák Debrecenben, amelyek kelendőek, s elérhetőek-e ezek képzései, illetve mindezt hogyan támogatja a munkaügyi központ.
Az elmúlt tíz év alatt 12 és fél milliárd euró működő tőke érkezett Debrecenbe, és csaknem 20 ezer új munkahely jött, illetve jön létre a következő években. A közelmúltban olyan vállalatok választották a cívisvárost új beruházásaik helyszínéül, mint például a BMW, a CATL, az EVE Power, a ZF, a Schedl vagy éppen a Vitesco, a Krones és a Semcorp. De melyek a jövőt jelentő szakmák Debrecenben? Elérhetőek helyben a szükséges képzések? Hogyan segíthet a munkaügyi központ? Többek között ennek jártunk utána.
– Egyik alapvetésünk, hogy az öncélú képzések ideje lejárt, a szakképzésnek reagálnia kell a gazdaság változásaira, vissza kell tükröznie a helyi vállalati igényeket. Az elektronika, informatika és a gépészet mellett a specializált gép- és járműgyártásnak van most egy felfutása, hiszen Debrecen egyre hangsúlyosabban járműipari központtá válik – írta megkeresésünkre a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC).
A leginkább preferált szakmák Debrecenben a kialakuló gazdasági arculatban:
- mechatronikai technikus,
- elektronikai technikus,
- erősáramú elektrotechnikus,
- gépjárműmechatronikai technikus,
- alternatív járműhajtási technikus,
- ipari informatikus,
- informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus,
- gépésztechnikus.
Ezeken felül előtérbe kerültek az építőipari szakmák és az épületgépészetben is jelentős kereslet mutatkozik. Láthatóan a keresett szakmák közé tartoznak a gazdálkodás és menedzsment, a turizmus-vendéglátás és a kereskedelem ágazatok szakmái is.
Felnőttek számára is szerezhetők szakmák Debrecenben
– A kihívásoknak a DSZC mind a tizenegy iskolája megfelel, a felsorolt képzések mindegyike megtalálható a jelenlegi képzési kínálatunkban. Emellett négy iskolánkban szervezünk nyelvi előkészítő évfolyamos, illetve nyelvi előkészítő évfolyamos két tanítási nyelvű, azaz 1+5 éves technikumi képzéseket, valamint 5 éves két tanítási nyelvű képzést – emelte ki a szakképzési fenntartó. Hozzátette, egyes szakmákra többszörös a túljelentkezés. A DSZC tizenegy intézményében jelenleg több mint 12 ezren tanulnak, összesen 20 ágazatban, 44 technikumi és 39 szakképző iskolai szakmát sajátíthatnak el a diákok.
– A duális képzésben résztvevő diákok elhelyezkedési aránya a cégeknél jó, viszont látni kell, hogy a duális képzés kezdeti időszakában, főleg a technikumi képzések esetében a diákok többsége még nem végzett, így azok elhelyezkedéséről egyelőre nem beszélhetünk.
Azonban az is látszik, hogy azok a nagyvállalatok, akik komoly munkaerő-utánpótlás kinevelésében gondolkodva folytatják a duális képzést, már úgy választják ki a diákokat, hogy vizsgájukat követően alkalmazzák őket a megfelelő pozíciókban, amellyel a duális képzésben részt vevő diákok elhelyezkedési aránya ugrásszerűen növekedni fog
– mutatott rá a DSZC. Megtudtuk továbbá azt is, hogy a felnőttképzésben minden olyan képzési forma és szakma megtalálható, amelyet tanulói jogviszonyban kínálnak az intézmények. A képzési idő tanulói jogviszonyban jellemzően 2 év, felnőttképzési jogviszonyban 0,5 – 2 év.
A szakképzett munkaerőre van igény Debrecenben
– A munkaerőpiacon egyértelműen a szakképzett munkaerőre van nagy igény. A kormányhivatal különféle szolgáltatásaival, támogatásaival segíti azokat az álláskeresőket, akik annak ellenére, hogy a munkaerőpiacon munkaerőhiány van, önállóan nem tudnak munkát találni – erősítette meg érdeklődésünkre a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal.
Egyebek mellett bértámogatást nyújtanak a 15 – 29 év közötti, illetve a 30 – 64 év közötti álláskeresők foglalkoztatását vállaló munkaadóknak. A programban résztvevő álláskeresőknek pedig lakhatási és utazási támogatást, a piacképes tudáshoz jutásuk érdekében végzett képzéshez álláskeresést ösztönző juttatást nyújtanak. Munkahelyi képzések támogatására is pályázhatnak a vállalkozások.
Helyben elérhető, ingyenes képzéseken is tanulhatók szakmák Debrecenben és Hajdú-Biharban
Az idei évben indult el a vármegyei kormányhivatal és a DSZC pilot képzési programja. Ennek keretében olyan településeken érhetőek el szakképzések, amelyek mind az álláskeresők, mind pedig a munkáltatók igényeinek megfelelők: ott, ahol a foglalkoztatók részéről munkaerő-igény mutatkozik, és ahol képezhető, a képzések befejezését követően pedig közvetíthető álláskeresők laknak.
Az első ütemben 3 tanfolyam – a bolti eladó debreceni helyszínnel, a higiénés intézménytakarító nyíradonyi helyszínnel, és a betegkísérő derecskei helyszínnel – indult el, s zárult sikeresen. A második ütemben 23 tanfolyam indult a vármegye több településén csaknem 300 ügyfél bevonásával. A képzések többsége szakma megszerzésére irányul
– ismertette a kormányhivatal. Az induló harmadik ütemben további mintegy 800 fő képzését tervezik.
Következő cikkünkben annak járunk utána, mennyit kereshetnek a fentebb bemutatott szakmákban dolgozók.