2024.08.01. 15:17
További kötelezettségeket vállalt a CATL módosított kérelmében
A Civil Fórum egyesület szerint aggasztó adatok szerepelnek a gyár kérelmében. A Fidesz a CATL önkéntes kötelezettségvállalását hangsúlyozza.
A CATL által benyújtott környezethasználati engedély módosítása kapcsán fogalmazta meg aggodalmait a Civil Fórum Debrecen Egyesület (CFDE) augusztus elsején. Mint a sajtóhoz eljuttatott közleményükben írják, a polgármesteri vezetés korábban arról tájékoztatta a debrecenieket, miszerint a CATL telephelyén csak logisztikai tevékenységet fog folytatni, ezzel szemben mára kiderült, hogy összeszerelő üzem jön létre, amely így az eddigi 40 GW gyártókapacitást 49,2 GW/órára növeli, ezért szükséges a Kormányhivatalhoz benyújtott környezethasználati engedély módosítása. A CATL által előterjesztett anyagban olyan adatokat tüntettek fel, amelyek a város környezeti terhelését tovább növelik – közölték.
Nem tartják elégségesnek a CATL technológiáját
Az egyesület szerint a kiolvasható adatok nem a zárt technológiát támasztják alá, a szén-dioxid-kibocsátásról pedig „mélyen hallgat” a dokumentum. A napi 350 tehergépjármű további 45 darabbal nő. A gyár által megjelölt párolgásvesztesség 85 százalékos, vagyis a debreceni ivóvízkészlet „pocsékolása” történik – állítja a CFDE. Úgy vélik, bár a CATL korábban új, víztakarékos gyártástechnológiát jelentett be, ezzel szemben a benyújtott engedélyben még utalás szintjén sincs semmilyen adat ennek megvalósításáról.
A szintén korábban jelzett szürke víz felhasználásnak még mindig nincs semmilyen eredménye. Az NMP kibocsátásról az derül ki, hogy a három pontforrás közül csak az egyiken csökken a kibocsátás.
A közlemény azt is megjegyzi, hogy Lázár János miniszter törekvése a helyi önkormányzatok saját adóbevételeinek elvonására irányul, ez esetben Debrecenben „valóban csak a kínai akkumulátorgyár negatív következményei maradnának”.
A beruházások gyarapítják Debrecent
A debreceni Fidesz-KDNP frakció közleményben reagált a fentiekre. „Debrecen biztonságos, stabil és fejlődő nagyváros!” – szögezik le.
Szerintük a CFDE sorozatosan támadja azokat a beruházásokat, amelyek lehetővé tették, hogy a város iparűzési adóbevétele a 2014-es szint háromszorosa legyen 2024-ben, úgy, hogy a most épülő legnagyobb cégek, többek közt a BMW még nem is termelnek!
„Mindez azt bizonyítja, hogy bevált az oktatás és a helyi gazdaság fejlesztésére építő stratégiánk. Ma Debrecen a koronavírus járvány, az orosz – ukrán háború, de még az energiaválság ellenére is sokkal erősebb, mint valaha” – hangsúlyozzák, hozzátéve, hogy folyamatosan gyarapítják a város vagyonát, a növekvő bevételekből pedig újabb és újabb jóléti intézkedéseket valósítanak meg. Utalnak a debreceni gazdaság nemzetközi szinten is elismert eredményeire, mint például hogy az fDi Intelligence értékelése szerint 2021-ben Debrecen bekerült a világ tíz legjobb befektetésösztönzési célpontjának számító városa közé.
Megvannak a hiányolt adatok
A környezethasználati engedély módosítási kérelmében ott van a CATL önkéntes kötelezettségvállalása az NMP kibocsátás csökkentésére, de a kormányhivatal és az önkormányzat honlapján is elérhetőek azok a dokumentumok, melyeket »nem vett észre« a Civil Fórum
– írják.
Szerintük „álságos” a CFDE álláspontja, hiszen képviselőik is megszavazták a déli gazdasági övezet fejlesztésének műszaki paramétereit, majd „politikai haszonszerzés” érdekében támadták saját döntésüket is. „A Civil Fórum pánikkeltő magatartásával szemben, mi meghallgattuk a debreceniek aggodalmait és megtettük a szükséges intézkedéseket félelmeik eloszlatására. Csak az elmúlt egy évben folytatott tárgyalások eredményeként a CATL a németországi üzeméhez hasonló mértékre csökkentette tervezett kibocsátását. Vállaja a tisztított szennyvíz használatát is, ezzel garantálva a debreceni vízbázis védelmét” – tudatták, hozzátéve, hogy Debrecen rendelkezik az ország legátfogóbb fenntarthatósági és környezetvédelmi programjával a Zöld Kódexszel.