2024.10.08. 17:32
Pénzbírság, elzárás vagy közmunka is lehet a vége, ha a kukából szedjük ki az 50 forintos palackokat
Az utóbbi időben újfajta életformaként jelent meg az úgynevezett flakonozás. Jellemzően rászorulók, hajléktalanok azok, akik az 50 forintos palackokat gyűjtik a köztéri szemetesekből, majd visszaváltják azokat valamelyik Reponton. Látszólag könnyű bevételszerzés, azonban nem feltétlen legális.
Megosztó témává vált az elmúlt hónapokban az 50 forintos palackok gyűjtése és visszaváltása. Az intézkedés célja a hulladékcsökkentés, illetve a műanyag és az üveg palackok, valamint a fém italos dobozok minél nagyobb újrahasznosítása. Az aludobozok és PET-palackok Repontokon történő visszaváltása akár több tízezer forint bevételt is jelenthet, nem véletlen, hogy vannak, akik például köztéri szemetesekből gyűjtik össze ezeket. A flakonozás így megélhetési formává vált, azonban ezzel más problémák jelentek meg, de ami fontosabb: ez nem feltétlenül legális tevékenység.
A közösségi médiában számtalan bejegyzés látható arról, hogyan és miként keresik, gyűjtik – jellemzően rászorulók, hajléktalanok – az 50 forintos palackokat, akár Debrecenben vagy Hajdúböszörményben is. A legtöbb esetben viszont az adott szemetes környezete nem épp a flakonozás előtti állapotot tükrözi: a hulladéktárolók környezetében elszórva hagyják a „értéktelen” szemetet, amely mind esztétikailag, mind közegészségügyi szempontból erősen megkérdőjelezhető állapot.
Nem gazdátlanok a köztéri szemetesekben lévő 50 forintos palackok
A Dívány megjelent cikke alapján tájékoztatott nemrég a Világgazdaság arról, hogy a szemetesekbe dobott betétdíjas csomagolások gyűjtése, majd visszaváltása szabálysértésnek minősül, ami nagy összegű bírsággal, de akár elzárással is büntethető. Mint írják, a témában előbbi portál az Országos Rendőr-Főkapitányságot (ORFK) kérdezte, amely részletes válaszokat küldött a guberálás, tehát a főleg kukákból való gyűjtés kapcsán.
Az ORFK tájékoztatása szerint a kidobott palackok jogállását a hulladékról szóló törvény szabályozza, amelynek értelmében ezek települési hulladéknak minősülnek egészen addig, amíg a MOHU vagy a vele szerződött gazdasági társaság birtokába nem kerülnek. Az 50 forintos palackok tehát valakinek a tulajdonát képezik, a flakonozás így a tulajdon elleni szabálysértéssel egyenlő és feljelentés alapján az eljárás alá vont személlyel szemben szabálysértési előkészítő eljárás indulhat.
A szabálysértésekről szóló törvény alapján a pénzbírság mértéke 6500 forinttól 65 ezer forintig terjedhet, amennyiben hónapon belül újabb szabálysértést követ el az adott flakonozó, 90 ezer forint is lehet a büntetés összege. Fiatalkorúak esetén 32 ezer 500 forint a plafon. Mindezek mellett a tulajdon elleni szabálysértés elzárással és közmunka kiszabásával is büntethető.