Kuriózum

2024.06.30. 11:58

Nem csak Debrecenben, a világon is párját ritkítja az állatkert új jövevénye

Egy európai fajmegőrzési programnak köszönhetően kéktorkú arapapagáj érkezett Debrecenbe. Ez a ritka papagáj a világon mindössze 79 állatkertben található meg.

Haon.hu

A debreceni állatkert tudatta portálunkkal, hogy a világ mindössze 79 állatkertjében bemutatott kritikusan veszélyeztetetett, ritka papagáj, a kéktorkú ara újabb egyedével bővült az ország első vidéki állat- és növénykertjének, a sokszínű papagájgyűjteménye. Mint írják a Földünkön mindössze 200-300 példányban, észak-bolíviában élő papagáj hím egyede a csehországi Usti nad Labem állatkertjéből érkezett a Nagyerdőre az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretein belül. Így egy év alatt a debreceni szakembereknek sikerült egy tenyészcsapatot összeállítani. A fiatal, másfél éves hím már a tojók, Bogyó és Babóca társaságában élvezi új otthonát a papagájröpde-soron, ahol a látogatók már meg is tekinthetik őket. A sikeres párbaállást követően e különleges és ritka papagájfaj utódaival a park tervei szerint a nagyközönség testközelből találkozhat majd az Állatok Akcióban program keretében.

ritka papagáj-debrecen-állatkert
Ebből a ritka papagájból már mindössze 200-300 példány él a természetben
Forrás: Zoo Debrecen

Ez a ritka papagáj teljesen eltűnhet eredeti élőhelyéről

A Bolívia északi részének trópusi és szubtrópusi esőerdőiben endemikus kéktorkú ara közeli rokona a jól ismert kék-sárga arának, amelytől legkönnyebben jellegzetes kék torokfoltja alapján különböztethető meg. Elsősorban különböző pálmafajok, leginkább az Attalea phalerata törzsébe vájt üregekben fészkel, mely egyben fontos táplálékforrás is a kéktorkú arák számára. Monogám párokban él, a tojásokon csak a tojó kotlik, miközben a hím eteti őt, a fiókákat azonban a szülők már közösen gondozzák, akik a kirepüléstől számítva 1 évig még a szüleikkel maradnak. 

Az élőhelyéül szolgáló erdők és szavanna égetése irtása és az illegális állatkereskedelem következtében a fajnak immár mindössze 200-300 példánya él a természetben, így súlyosan veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján

Ezen kívül bekerült a washingtoni egyezmény (CITES) I. mellékletébe. A XIX. század végén kipusztult kubai ara után ő lehet a következő arafaj, amely teljesen eltűnik eredeti élőhelyéről; épp ezért kiemelten fontos a megőrzését szolgáló nemzetközi állatkerti tenyészprogramok sikere, amelyek sikeréhez és gyarapodásához a remények szerint a cívisvárosi intézmény is hozzájárul majd, mely ezúttal is várja a lelkes támogatókat és örökbefogadókat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában