2024.07.18. 07:00
Ájulásig bulizni? – a Sürgősségi Klinika munkatársával beszélgettünk
Ha nyár, akkor haverok, buli és üdítőzés. De mi van akkor, ha az utóbbi kicsit megszalad? A fesztiválszezon alatt leggyakrabban előforduló toxikológiai esetekről beszélgettünk.
A mértéktelen alkoholfogyasztás komoly balesetekhez is vezethet
Forrás: Illusztráció/MW-archív
A kánikulával együtt már javában tombol a fesztiválszezon, bő két hét múlva pedig a debreceni Campus Fesztivál is begyújtja a rakétáit. Gyanítható, hogy az esemény ideje alatt nem csak a beléptető kapu lesz berúgva, ezért arra voltunk kíváncsiak, ebben az időszakban mik a leggyakoribb toxikológiai esetek, és mit tehetünk azért, hogy a számukat minél alacsonyabban tartsuk. A debreceni Sürgősségi Klinika munkatársával, Somodi Sándor egyetemi docenssel beszélgettünk.
A leggyakoribb toxikológiai esetek a fesztiválszezonban
– Elmondható, hogy a fesztiválszezon alatt megnő a toxikológiai esetek száma a Sürgősségi Klinikán. A mérgezettek jelentős részét még a helyszínen, a fesztiválon szolgálatban lévő kollégák látják el, hozzánk a súlyosabb esetek kerülnek. A koncerteken elsősorban stimulálószereket fogyasztanak, melyek főleg amfetaminszármazékok, ezeket találó néven partydrogoknak is nevezik – tájékoztatott Somodi Sándor. Elmondta, ilyenkor javarészt 20 és 30 év közötti fiatalokat látnak el, de az sem ritka, hogy ettől idősebb páciensek is bekerülnek a sürgősségire mérgezéses tünetekkel.
Míg alkoholt legális értékesíteni Magyarországon, a drogokkal kapcsolatban jelentősen más a helyzet, ezért arra is rákérdeztünk, mennyire őszinték a klinikán azok, akiknek a szerrel volt dolguk.
Sokszor nehéz kideríteni, hogy pontosan mit fogyasztottak a betegek. Vannak, akikkel annyira súlyos állapotban találkozunk, hogy nem tudják megmondani, mit fogyasztottak, vagy letagadják, hogy bevettek valamit, mert félnek, hogy következményei lesznek.
– osztotta meg a Haonnal az egyetemi docens.
Tanácsok a fesztiválozóknak
Somodi Sándor azt tanácsolta, alkoholt mértékkel fogyasszunk, már csak azért is, mert sok esetben komoly balesetekhez is vezethet a toxikológiai ellátáson felül. A kábítószerekkel kapcsolatban hozzátette:
– Ezek nem olyan szerek, mint például az Algopyrin, melynek pontosan ismert a dózisa és a hatóanyaga. A drogok összetétele változatos, nem tudjuk, mekkora bennük a hatóanyagtartalom, ami könnyen előfordulhat, hogy sokkal nagyobb, mint amire számítunk, és így toxikus tüneteket okozhat – mondta az egyetemi docens. Hozzátette, gyakran előfordul, hogy alkoholt és többfajta szert kevernek egyszerre, ilyenkor ezeknek a hatása még kiszámíthatatlanabbá válik. – A fesztiválokon csak ellenőrzött forrásból származó italokat fogyasszunk, ne hagyjuk őrizetlenül a poharunkat – emelte ki.
Mit csináljak, ha azt látom, hogy valaki rosszul lett az alkoholtól vagy a drogtól?
–Ha valaki túlzásba vitte az alkoholfogyasztást, vagy drogfogyasztás lehetősége merül fel, romlik a tudatállapota, aluszékonnyá válik, vagy elveszti az eszméletét, mindenképpen mentőt kell hívni. A fesztiválokon érdemes a helyszínen lévő elsősegélynyújtó pontokat keresni. Figyeljünk a társainkra, ne hagyjunk magára senkit romló tudatállapotban, mert súlyos következményei lehetnek, ha nem kap szakszerű ellátást – tanácsolta Somodi Sándor.
Campus Fesztivál 2024
- Voltak, akik ellen eljárás indult, míg több tucat embert a mentők láttak el a Campuson
- Most targoncák és teherautók állnak ott, ahol 2 napja még tízezrek buliztak – fotókkal
- Taroltak a CATL Debrecen helyszíni aktivitásai a Campus Fesztiválon
- Kiderült: ezért nem tudott fellépni Rita Ora a Campuson
- Olvasószemüveg és pontgyűjtőkártya is várja, hogy hazatérhessen a Campus Fesztivál után