Multimédia

2016.10.24. 08:51

A legőrültebb internetes átverések

Budapest, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Ingyen pénz, fizetős Facebook, műanyag rizs és kondenzcsíkok az égen.

Budapest, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Ingyen pénz, fizetős Facebook, műanyag rizs és kondenzcsíkok az égen.

1992-ben a World Wide Web azzal a magasztos céllal jött létre, hogy az addig csak kevesek által birtokolt egyetemes tudás a széles közönség számára is elérhetővé váljon. Azonban viszonylag hamar kiderült, hogy az ellen­őrzött és hiteles információknál az álhírek sokkal gyorsabban képesek terjedni. Az azóta is kiirthatatlan hoaxok velünk élnek. Most összeszedtük az elmúlt 10 év 7 legelképesztőbb és villámgyorsan terjedő álhírét.

A zacskós rizs műanyagból van

Az egész őrületet egy videó indította, amelyben a készítők „bebizonyítják”, hogy Kínában még a zacskós rizs is műanyagból készül, holott valószínűleg csak azt sikerült lefilmezni, ahogyan a műanyaggyártáshoz szükséges pellet készül. A pánikot tovább fokozta, hogy egy indonéz nő azt állította, hogy családjában többen is rosszul lettek a műanyag rizs fogyasztása után. Annak ellenére, hogy a helyi hatóságok PVC-gyártáshoz használt anyagok nyomait találták a bevizsgált rizsben, más hatóságok ezt nem bizonyították, így a zacskós rizs továbbra is csak kívülről zacskós, és – ami számunkra talán a legfontosabb – a Magyarországon kapható termékek pedig megfelelnek az érvényes előírásoknak és biztonságosak.

Tejből tejport, tejporból tejet

A régi „tartós tej” elnevezés a mai napig kísérti az UHT tejtermékeket. A hosszú szavatosságot sokféleképpen magyarázzák az internetezők, de a tartósítószer-tartalom és a tejpor-származás a legnépszerűbb elmélet. A kevésbé elrugaszkodott vélemények csak a vitaminokat és táp­anyagokat hiányolják ezekből a termékekből. A kiábrándító igazság azonban az, hogy az UHT tej az ultra magas hőkezelésnek, valamint az aszeptikus kartoncsomagolásnak köszönhetően őrzi meg frissességét, ráadásul úgy, hogy tápanyagtartalma is változatlan marad.

A háttérhatalom repülői

Az összeesküvés-elméletek koronázatlan királya számos rajongót tudhat magának világszinten. A hívők szerint a lassan eltűnő, széles kondenz­csíkokat titokzatos repülőgépek hozzák létre, amelyek háttérhatalmak parancsára vegyi anyagokkal permetezik a lakosságot. A spekulációk szerint a cél lehet a népességszabályozás, az időjárás befolyásolása vagy épp a globális felmelegedés megakadályozása, esetleg felgyorsítása. A chemtrail-hívőket természetesen nem billentik ki a szakértők, akik rendre elismétlik, hogy a hajtóművekből kiáramló égéstermékekre, mint kondenzációs magvakra kicsapódik, kifagy a légkörben lévő vízpára – éppen úgy, ahogyan a normál felhőképződés során is a levegőben lebegő kis porszemcsék szolgálnak kondenz­magvakként.

Feloldja a vasszöget a kóla

Az egyik legnépszerűbb internetes álhír hívei szerint a kóla olyan magas savtartalmú ital, hogy egyetlen éjszaka alatt teljes mértékben felold egy hússzeletet, egy emberi fogat, vagy akár egy vasszöget. Szerencsére ezeket az állításokat könnyű ellenőrizni, számos független tesztelő meg is tette már, cáfolva a hoaxokat. A világ legkedveltebb üdítőital-márkájának egyébként is bőven kijut a hasonlóan fantáziadús ötletekből és legendákból, elég csak a videómegosztó portálokon számos verzióban látható, a mentolos cukorka és a kóla „robbanóelegyet” képező párosítását bemutató kisfilmekre gondolni. Valószínűleg az ehhez hasonló események és kérdések gyakoriságának hatására hozhatta létre a vállalat oldalát, ahol minden beérkező kérdésre nyilvánosan adnak választ a cég szakértői.

Bill Gates fizet az e-mailekért

Az elmúlt évek során már biztos, hogy mindenkihez eljutott (legalább egyszer) a szenzációs hír, mely szerint Bill Gates szétosztja vagyonát vagy épp fizet a továbbküldött e-mailekért. A milliárdos 1997 óta sokféle kamuhírben szerepelt már, amelyek közül természetesen egy sem volt igaz. Mindezek ellenére töretlen sikerrel hódítják meg az internetet évről évre, hiszen több ezer like, megosztás és továbbküldés követi felbukkanásukat. Az viszont igaz, hogy a Bill és Melinda Gates Alapítvány az alapítók halála után húsz évvel szétosztja majd a megmaradt vagyont, közel 40 milliárd dollárt.

Fizetős Facebook

Futótűzként terjedt a rémhír, mely szerint a Facebook belépési díjat kér felhasználóitól, és többé nem lesz ingyenesen elérhető. Pánikra persze nem volt ok, hiszen aki megosztotta az erről szóló üzenetet, az „megmenekült, és ingyen használhatta továbbra is a felületet”. Annak ellenére, hogy gyakorlatilag minden egyes médium beszámolt a hír valótlanságáról, az újra és újra szárnyra kelt azóta is. Sajnos Mark Zuckerberg az egyetlen, akit még nem avattak be a tervbe.

Bonsai-macskák

A legkegyetlenebb hír minden bizonnyal a bonsai-macskák szívszorító életéről számolt be. Az állatbarátok a szívükhöz kaptak, amikor kiderült, hogy imádni való kiscicákat barbár módon a legkülönbözőbb formájú üvegekbe zárnak hosszabb időre a Távol-Keleten. A rémhír szerencsére hoax volt, mindenki fellélegezhet – a kiscicák is.

HBN

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a haon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!